Om du skalar av alla dina titlar och lägger ifrån dig ditt bagage, vem är du då?
Jag gjorde den här övningen första gången för några år sedan i form utav en guidad meditation. I meditationen blev jag guidad att skala av alla mina titlar. Om jag inte är någons mamma, om jag inte är någons fru eller dotter. Om jag inte är en lönespecialist, någons kollega eller chef. När jag inte är någons syster, svägerska, kusin eller vän. Vem är jag då?
Första gången jag gjorde den så började jag gråta. Jag grät för att jag insåg att under eller bakom alla dessa titlar som jag lever efter varje dag, finns ju jag. Lina.
Men jag tycker den här övningen är riktigt svår. Och det betyder att jag inte är connectad med mig själv riktigt. Min innersta core. Jag blandar lätt ihop det med den jag förväntas vara. Eller rättare sagt, den jag tror att jag förväntas vara. Det är inte alls samma sak som den jag vill vara. Den är kraftfull den här övningen. Har du gjort den? Om inte, sätt dig en stund och gör den. Antingen gör du den enbart i huvudet. Skala av alla dina lager och titlar och fundera på vem du är då. Eller skriv ner i en liten bok eller i en anteckning på telefonen. Kanske kommer du underfund med något bra. Kanske blir du liksom jag lite ledsen då du inser att du inte alls har koll på vem du är? För under alla dina titlar finns ju du. En person. Ett väsen. En själ. Med en vilja, intressen och känslor.
Men det är svårt att höra henne i bruset tycker jag. Och precis som jag skrev, svårt att inte påverkas att vara den man tros förväntas vara. Jag ska försöka öva mig på det här och jag vill bli bättre på att lyssna på min innersta röst.
Jag läste för ett litet tag sedan att om du tänker på den personen du vill vara så kan det ibland kännas lite övermäktigt. Kanske är du väldigt långt ifrån den du vill vara? Men om du bryter ner det och istället tänker på henne såhär; vad äter hon till frukost? Hur och vad tränar hon? Vad läser hon för böcker eller vilken typ av poddar och musik lyssnar hon på? Fundera så och ta någon eller några saker som hon gör och börja förändra dom hos dig. Hur är hon mot sin omgivning och hur är hon som kollega? Små steg mot den tjejen du vill vara. Kanske blir det lite lättare att förändra några vanor då? Jag tycker det är ett intressant sätt att ta sig ann sin personliga utveckling på och jag har själv nyligen applicerat det tänket i mitt liv.
