On a self healing journey

Själsmående & Välmående – Personlig hållbarhet & Personlig utveckling – Matlagning – Recept – Reflektion & Känslor – Livet på landet

Meny
  • Recept & Middagstips
    • Fisk & Skaldjur
    • Kyckling & Höns
    • Kött & korv
    • Mejerifria tips (Paleo)
    • Periodisk fasta (16:8)
    • Soppor & Grytor
    • Tillbehör, Sås & Röror
    • Vegetariskt
  • Bröd & matiga bakverk
  • Desserter & Bakning
  • Frukostinspiration
  • Personlig utveckling & reflektion
  • En liten bit av vardagen
  • Vem är Lina?
Meny

Brytbröd – Recept Paleo/Glutenfritt

Publicerad den 28 juli 20188 augusti 2018 av linapetersen

Jag har ju flera gånger tidigare tipsat om Under Vårt Tak, som bjuder på en massa härliga paleorecept så jag tänker tipsa, ännu en gång. Har ni inte varit inne på deras hemsida tidigare så är den väl värd ett besök. Nedanstående finner ni min variant av Brytbröd Paleo, originalrecept kommer ifrån Under Vårt Tak och det var via dessa frallorna eller de små brytbröden som jag och sambon testade tapiocastärkelse/mjöl för första gången. Tapiokamjöl kommer från Maniokbusken. Det utvinns från rotknölarna och är rikt på stärkelse men fattigt på protein. Mjölet används som förtjockningsmedel eller i bakning. Jag köper mitt ekologiska tapiokamjöl på Willys.

Brytbröd Paleo/Glutenfritt/Mejerifritt
Till ca 8 frallor behöver du;

2,5 dl tapiokamjöl
1,5 dl kokosmjöl
½ tsk salt
1,2 dl olja (jag brukar dock ta hälften rapsolja och hälften olivolja)
1,2 dl uppkokat vatten
1 ägg

Börja med att sätta ugnen på 175 grader.
Blanda samman de torra ingredienserna i en bunke. Tillsätt oljan och det varma vattnet. Rör samman lite lätt och tillsätt sedan ägget.
Blanda ihop allt till en deg. Om du upplever degen för kladdig så kan du tillsätta lite extra kokosmjöl tills du får en bättre konsistens på degen.

Forma sedan degen till 8 små avlånga bröd eller frallor och lägg på en plåt med bakplåtspapper. Grädda frallorna mitt i ugnen i 35 minuter.

Servera bröden varma!
Bröden går finfint att frysa in.

Dela detta inlägg (eller skriv ut recept):

  • Klicka för att dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för att dela till Pinterest (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för utskrift (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för att e-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster)

Relaterade inlägg

kategori: Bröd & Matiga bakverk

Inläggsnavigering

← Somrig paleosmoothie – Recept
Pizza med sötpotatis, getost & rosmarin – Recept/Glutenfritt →

Lämna ett svarAvbryt svar

SÖK EFTER RECEPT & INLÄGG

Häng med mig på instagram @linapetersen.se

Polarhunden i sitt naturliga habitat ❄️❄️❄️ Hemmavid ♥️ När morgonkaffet smakar gott igen - då vet man att man är ute på andra sidan av sjukstugan ☕️ God morgon måndag ☕️ Kom hem till ett vinterlandskap efter några välbehövliga och mysig dagar uppe i Göteborg ❄️ Väldigt kallt men väldigt mysigt med julmarknad på fantastiska @bruketiwiared idag 🌲 Det har varit ganska tyst från mig här de senaste. Men på insidan, har det varit allt annat än tyst och lugnt 🤯 God morgon ☕️ Jag gillar verkligen frukostmat så när jag kör periodisk fasta är det inte alls ovanligt att jag äter frukost till lunch 🙌🏻

Skriver om sådant som vi vanligtvis inte vågar prata om men som vi borde lyfta oftare. Navigerar livet efter trauma och hanterar stora känslor så som sorg & ångest men också lycka, kärlek & feelgood.
Jag gillar att laga mat, baka och jag älskar personlig utveckling så här blandas högt och lågt, djupt och ytligt, reflektion och recept.
Välkommen!

Lina Petersen

Kategorier

© 2023 On a self healing journey | Drivs med Minimalistisk blogg WordPress-tema
 

Laddar in kommentarer …