www.linapetersen.se

Själsmående/Välmående – Personlig utveckling – Matlagning – Recept – Livet på landet

Fredagsfrukosten – kokosgröt

Lina

Skriver om sådant som vi vanligtvis inte vågar prata om men som vi borde lyfta oftare. Navigerar livet efter trauma och hanterar stora känslor så som sorg & ångest men också lycka, kärlek & feelgood.
Jag gillar att laga mat, baka och jag älskar personlig utveckling så här blandas högt och lågt, djupt och ytligt, reflektion och recept.
Välkommen!

Social Links


Jag har alltid tyckt att frukost är det bästa målet på dagen. Det är något speciellt med frukosten! Det är lixom alltid gott på något vis. Jag är kanske lite knäpp men många gånger så har jag bestämt redan kvällen innan, alternativt när jag ligger och drar mig i sängen på morgonen, vad jag ska göra/äta till frukost.
Och idag var en sån dag då jag vaknade hungrig. Det händer inte ofta nu för tiden men just idag var jag vrålhungrig. Då ville jag att frukosten skulle gå snabbt och kom då att tänka på en kär gammal favorit, nämligen kokosgröten/paleogröten!
Idag toppade vi, jag och sambon, med hallon/blåbär och hemmagjord granola. Gott och mättande!
wpid-20140509_092848.jpg

Lämna ett svar

%d bloggare gillar detta: