On a self healing journey

Själsmående & Välmående – Personlig hållbarhet & Personlig utveckling – Matlagning – Recept – Reflektion & Känslor – Livet på landet

Meny
  • Recept & Middagstips
    • Fisk & Skaldjur
    • Kyckling & Höns
    • Kött & korv
    • Mejerifria tips (Paleo)
    • Periodisk fasta (16:8)
    • Soppor & Grytor
    • Tillbehör, Sås & Röror
    • Vegetariskt
  • Bröd & matiga bakverk
  • Desserter & Bakning
  • Frukostinspiration
  • Personlig utveckling & reflektion
  • En liten bit av vardagen
  • Vem är Lina?
Meny

Bakvänt

Publicerad den 19 augusti 2013 av linapetersen

Just nu gör jag allting lite bakvänt.. Jag har precis slagit mig ner i soffan med en kopp te och tänkte måla mina naglar. Jag är nyduschad och har hoppat i myskläderna. Vanligtvis brukar detta ske först efter maten men inte ikväll.
Det har varit en otroligt seg måndag och jag kände att jag behövde varva ner och mysa till det lite extra. Dessutom är middagen i ugnen och den behöver ganska lång tid på sig så jag tänkte att jag lika väl kunde börja kvälls-myset nu.
Påtal om middagen så är det ingen trist måndagsmiddag vi snackar om utan här lyxar vi till det rejält! Det blir stek i ugnen (på grästbetat nötkött) ädelostsås och ugnsrostad aubergine med sesamfrön och flingsalt. Värt att vänta på med andra ord!
Jag skall snart slänga in grönsakerna i ugnen och när det sen börjar närma sig gör jag såsen på ett kick. Inte ens en lyxmiddag behöver vara krånglig – underbart.

Imorgon väntar en heldag på kontoret för min del!
För er som inte har hängt med är det alltså min praktik i våras som blev ett sommarjobb som nu blivit en förlängning under hösten. Känns otroligt kul och jag ska alltså försöka att parera skolan med jobbet.
Det blir en utmaning men jag känner mig laddad! Det svåraste, som jag nu ser det, är att få in träningen i det hela. Men jag ska nog lösa det också. Jag är fortfarande lite sommarlat och det är där skon klämmer mest.
Nu fick vi till en joggingrunda i lördags och sånt där brukar allt som oftast kicka igång mig 🙂

Dela detta inlägg (eller skriv ut recept):

  • Klicka för att dela på Facebook (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för att dela till Pinterest (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för utskrift (Öppnas i ett nytt fönster)
  • Klicka för att e-posta en länk till en vän (Öppnas i ett nytt fönster)

Relaterade inlägg

kategori: En liten bit av vardagen, Kött & korv, Recept och middagstips

Inläggsnavigering

← Croque Monsieur till frukost
Fajitassallad →

Lämna ett svarAvbryt svar

SÖK EFTER RECEPT & INLÄGG

Häng med mig på instagram @linapetersen.se

Jag har blivit med kurs 🙌🏻 God morgon söndag 🍂 Fick hem lite magi från @soulicollective ✨️ Du mår inte bra - men du mår lite för bra för att få hjälp 😶 F a s t e b r y t 🍽 F a s t a - 36 h and still counting ⏱️ Bananscones 🍌 Y i n Y o g a 🧘🏼‍♀️ Bovetelimpa med kardemumma & lingon 🍞

Skriver om sådant som vi vanligtvis inte vågar prata om men som vi borde lyfta oftare. Navigerar livet efter trauma och hanterar stora känslor så som sorg & ångest men också lycka, kärlek & feelgood.
Jag gillar att laga mat, baka och jag älskar personlig utveckling så här blandas högt och lågt, djupt och ytligt, reflektion och recept.
Välkommen!

Lina Petersen

Kategorier

© 2023 On a self healing journey | Drivs med Minimalistisk blogg WordPress-tema